Ücretsiz Kurulum Desteği Destek

WordPress 6.0.1 Bakım Güncellemesi

WordPress 6.0 24 Mayıs 2022 ‘de yayınlandı. Geliştiriciler o zamandan beri hataları düzelterek WordPress 6.0.1’i yayınladı.


Bu sürümde 13 çekirdek ve 18 blok düzenleyici hata düzeltmesi yapılmıştır. Bu yazımızda, en ilginç bulduğumuz düzeltmeleri size aktaracağız!


WordPress 6.0.1 Hata Düzeltmeleri (Bug Fixes)

Tüm düzeltmeleri WordPress Trac veya GitHub deposunda daha ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz. Hakkında sayfası video küçük resim (video thumbnail) güncellemesi veya Twenty Ten temasının eski haline döndürülmesi gibi bazı iyileştirmeler kullanıcı deneyimiyle ilgili olmayabilir.

Fakat bununla birlikte, WordPress 6.0.1’i test ettik ve blok düzenleyiciyi önemli ölçüde iyileştiren düzeltmeleri belirledik.

Yeni Yazı için Varsayılan Şablon (Default Template for New Post)

Tüm 6.0.1 geliştirmelerinin içerisinde en önemlisinin varsayılan şablon hatası (default template bug fix) düzeltmesi olduğunu gördük.

Yeni bir yazı ve sayfa eklerken, editör tarafından seçilen varsayılan şablon 404 hata sayfasıydı. Bu mantıklı ve kullanışlı bir durum olmaktan çok uzaktı. Her seferinde yeni bir yazı ya da sayfa eklerken şablon ayarlarını değiştirmeniz gerekiyordu.

WordPress 6.0.1 ‘da bu sorunu düzeltildi. Artık başka bir yazı ya da sayfa şablonu kullanmak istemediğiniz sürece şablon ayarlarını değiştirmeniz gerekmiyor.

Kalıp Anahtar Kelimeleri (Pattern Keywords)

Theme.json dosyasındaki WordPress kalıp dizininden blok kalıpları kaydetme (register block patterns) yeteneği, WordPress 6.0 ana sürümünün merakla beklenen bir özelliğiydi.


Süreci basit bir şekilde theme.json dosyasına pattern slugs ekleyerek çözebiliyordunuz. Ancak, anahtar kelimeler artık kalıp dizinindeki sınıflandırma yerine meta değerlerine göre depolanıyor. Bu, düzenleyicide kayıtlı bir desen bulmayı imkansız hale getiriyordu.


WordPress 6.0.1 ile artık anahtar kelimeler için aynı değerleri uygular ve temaları theme.json dosyasına kaydedebilir ve bunları tema düzenleyicisi aracılığıyla kullanabilirsiniz.

En son gönderiler bloğu, kullanıcıların tema düzenleyicideki linklerin tıklamasına olanak tanıyan varsayılan bir davranışa sahiptir. Ancak, yanlışlıkla bağlantıya (linke) tıklamak sizi düzenlediğiniz içerikten uzaklaştırmaktaydı.

Geliştiriciler, kullanıcılara bağlantının devre dışı bırakıldığını bildirmek için bir açılır pencere uyarısı uygulamaya karar verdiler. Bu şekilde, bağlantılar (linkler) aktif kalır, ancak onlara tıklamak yaptığınız değişikliklere engel olmaz.


Menu bloğu, web sitenizin daha yaratıcı ve kullanımını kolaylaştırmanıza olanak sağlar. Ne yazık ki, bir hata keşfedildi ve tıkla aç seçeneği etkinken bir alt menü oluşturduğunuzda sorunlar ortaya çıkabiliyordu.

Hata, alt menülerin üst menülerle aynı stili korumamasına neden oluyordu ve stili tek tip hale getirmek için özelleştirmenizi gerektirirdi. Bu, özellikle özel tipografi ve renklere sahip ana menülerle çalışırken çok sorunluydu.

WordPress 6.0.1 ‘de bu sorun çözülmüştür. Şimdi, üst menülerinden miras alınan stiller (styles inherited from their parent menus) içeren alt menüler ekleyebilirsiniz.


WordPress Sürümünüzü Nasıl Güncellersiniz? (How to Update Your WordPress Version?)

WordPress’i güncellemek çok kolaydır. Önerimizdir; Lütfen güncelleme öncesi yedekleme yapmayı ihmal etmeyiniz.

WordPress kontrol paneli bir güncelleme olduğunda, yönetici panelinizde güncelleme yapmanız gerektiğine dair bildirim alırsınız. İlgili bağlantıyı tıklamanız sizi WordPress güncelleme sayfasına götürecektir.

Lütfen düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin

Yorumla

KURUMSAL

HİZMETLER

Arteryum
Logo
Karşılaştırma Listesi
  • Total (0)
Karşılaştır
0
Sepet